MAREMIP MARine Ecosystem Model Intercomparison Project
MAREMIP Kickoff workshop
Cambridge UK, October 28-30 2009.

Workshops funded by
AIMES logo AIMES Analysis, Integration and Modeling of the Earth System
OCB logoOCB Ocean Carbon & Biogeochemistry
IMBER logoIMBER Integrated Marine Biogeochemistry and Ecosystem Research
QUEST logoQUEST-Marquest Marine Biogeochemistry and ecosystems Initiative in QUEST

Workshop themes:

  • Introducing existing (and planned) Global Dynamic Green Ocean Models
  • Global data sets: availability and needs
  • Metrics for model evaluation
  • Our 10 year strategy

See here for the presentations (password protected)
See here for the list of participants
The workshop will be held at the Gillespie Centre (Clare College), Memorial Court, Queens Road, Cambridge. See here for directions and map
See here for a list of Cambridge Hotels (note that the prices quoted were correct for 2008)
See here for how to get to Cambridge


Agenda

Wednesday 28nd October:

Please keep presentations to 10-15 min maximum to allow plenty of time for discussions.

9.00-10.30 Welcoming comments and Global DGOMs:
Chair:

  • Introduction to MAREMIP (Corinne Le Quéré and Scott Doney)
  • A history of ecosystem modelling
  • Goals and desired outcome of this kickoff workshop
Global DGOMs
  • BEC (Scott Doney)
  • NOBM (Watson Gregg)

10.30-11.00 Break

11.00-13.00 Global DGOMs (continue)
Chair:

  • Richard Matear
  • TOPAZ (John Dunne)
  • MRI (Hideyuki Nakano)
  • PISCES (Laurent Bopp)

13.00-14.30 Lunch

14.30-16.00 Global DGOMs (continued)
Chair:

  • PlankTOM10 (Corinne Le Quéré)
  • ERSEM (Icarus Allen)
  • BFM-PELAGOS (Marcello Vichi)

16.00-16.30 Break

16.30-17.30 Global DGOMs (continued)
Chair: Corinne Le Quéré

  • NEMURO (Yasuhiro Yamanaka)
  • DARWIN (slides sent by Stephanie Dutkiewicz)

19.30 Conference dinner at the River Bar & Kitchen


Thursday 29 Oct:

Please keep presentations to 10-15 min maximum to allow plenty of time for discussions.

9.00-10.30 MAREMIP-0
Chair:

  • Lessons learned from a regional marine ecosystem model comparison effort (Marjy Friedrichs)
  • PFT niches in the global ocean (Meike Vogt)
  • Seasonal distribution of PFTs (Taketo Hashioka)

10.30-11.00 Break

11.00-13.00 Global datasets
Chair:

  • PFT from space (Séverine Alvain)
  • Size class from space (Takafumi Hirata)
  • Size class changes with depth (Bob Brewin)
  • Ocean provinces (Nick Hardman-Mountford)
  • Global dominance dataset (Watson Gregg)

13.00-14.30 Lunch

14.30-16.00 Global datasets (continued)
Chair:

  • Bacteria and recycling (Richard Rivkin)
  • Global biomass and growth rates (Erik Buitenhuis)
  • GloPad (Jill Peloquin)

16.00-16.30 Break

16.30-17.30 Global datasets (continued)
Chair:

  • Global Fe dataset (Nick Stephens - to be confirmed)
  • Southern ocean acidification: special concern for pteropods (Nina Bednarsek)


Friday 30th October:

Please keep presentations to 10-15 min maximum to allow plenty of time for discussions.

9.00-10.30 Short-term strategy
Chair:

  • Time frame
  • Forcing
  • Spin up
  • Individual projects
  • Input to IPCC AR5 (by September 2012)

10.30-11.00 Break

11.00-13.00 Metrics for model evaluation (continued)

  • Icarus Allen
  • Scott Doney
  • Databases and dataproducts (Stephane Pesant)

13.00-14.00 Lunch

14.00-16.00 10 year strategy
Chairs: Corinne Le Quéré and Scott Doney

  • Long term plan (Corinne)
  • Ideas for funding (Scott)


There will be a registration fee of 132 £ to cover lunches and breaks.


Location

The workshop will take place at the Clare College, in the Center of Cambridge.


Hotel


Participant list

  1. Icarus Allen (Plymouth Marine Laboratory)
  2. Severine Alvain (Université Lille 1, France)
  3. Nina Bednarsek (British Antarctic Survey, UK)
  4. Laurent Bopp (Laboratoire des Sciences du Climat et de l'Environnement, France)
  5. Bob Brewin (Plymouth Marine Laboratory)
  6. Erik Buitenhuis (University of East Anglia, UK)
  7. Scott Doney (Woods Hole Oceanographic Institution, USA)
  8. John Dunne (Geophysical Fluids Dynamic Laboratory, USA)
  9. Clare Enright (British Antarctic Survey, UK)
  10. Marjy Friedrichs (Virginia Institute of Marine Science, USA)
  11. Watson Gregg (NASA, USA)
  12. Nick Hardman-Mountford (Plymouth Marine Laboratory)
  13. Taketo Hashioka (JAMSTEC, Japan)
  14. Takafumi Hirata (Plymouth Marine Laboratory)
  15. Keith Lindsay (UCAR, USA)
  16. Corinne Le Quéré (British Antarctic Survey, UK)
  17. Richard Matear (CSIRO, Australia)
  18. Hideyuki Nakano (Meteorological Research Institute, Japan)
  19. Jill Peloquin (ETH, Switzerland)
  20. Stephane Pesant
  21. Richard Rivkin (Memorial University, Canada)
  22. Nick Stephens (Université Brest, France)
  23. Marcello Vichi (Istituto Nazionale di Geofisica e Vulcanologia, Italy)
  24. Meike Vogt (ETH, Switzerland)
  25. Yasuhiro Yamanaka (Hokkaido University, Japan)

    To be confirmed:

  26. Olivier Aumont
  27. Reidun Gangsto

Cannot attend:

  • Fei Chai
  • Stephanie Dutkiewicz
  • Niki Gruber (ETH)
  • Sevrine Sailley
  • Fortunat Joos
  • Jim Christian
  • Ken Denmann



Expense claim forms

Expense claim form for participants paid by MARQuest
Mail this form and original receipts (including meals) to:
James Fishwick
Plymouth Marine Laboratory
Prospect Place
The Hoe
Plymouth
PL1 3DH
United Kingdom